Přírodní vosky vs Parafín

Proč je lepší se běžným svíčkám vyhnout?

Pokud doma pálíte klasické parafínové svíčky, zbystřete. Při spalování může parafínový vosk uvolňovat do ovzduší toxické těkavé organické sloučeniny včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Mezi dalšími látkami ve složení parafínových svíček najdete také acetaldehyd, formaldehyd nebo akrolein. Jedná se o stejné chemikálie, jaké se vyskytují v emisích nafty. Některé vědecké studie prokázaly, že mohou způsobit alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy nebo dokonce rakovinu .

Rozdíl mezi parafínem a sójovým voskem na výrobu svíček

Zásadní vlastnost svíčky ze sójového vosku je čistý plamen, respektive čisté hoření. Pro ty, kteří svíčky nepálí doma tak často, není až tak důležitá, ale pravidelní svíčkaři to jistě ocení. Znáte  ten černý dým a černé kontury na okraji svíčky z parafínového vosku? To jsou saze.

Níže si vysvětlíme, proč parafínové svíčky produkují tyto škodlivé saze  a svíčky ze sójového vosku nikoliv:

Saze jsou odpadní produkt. Je to pevná hmota, která vznikne neúplným spalováním paliv s uhlíkem. Podíl uhlíku v ropě je cca 84 – 87 %. Ropa je tedy surovinou, která při spalování tyto saze produkuje, a to ve velké míře, a jak už jsme si řekli výše, parafín je vyráběn frakcí z ropy.

Sójový vosk na výrobu masážních svíček

Tento typ vosku na této uhlíkové bázi postaven není, je vyráběn ze sójových bobů , a proto je těchto škodlivých sazí zcela zbaven. Nulové saze pomáhají udržovat kvalitní vzduch v místnosti a snižují problémy s její údržbou. U těch, kteří pálí parafínové svíčky denně, dochází totiž k mnohem rychlejšímu „znečištění“ stěn a prostředí v místnosti.  Sójový vosk byl v odvětví svíček první inovací vosku za posledních 100 let a jeho význam stále roste. Dalo by se říct, že se stává standardem a poptávka po něm neustále roste.


Ve svíčkách vyrobených z parafínu se nachází hned několik karcinogenních látek. Ty jsou agenturami životního prostředí považovány za „toxické látky nacházející se ve vzduchu“. Částice sazí jsou opravdu mikroskopické a dokážou tak proniknout do nejhlubší oblasti plic. To může ohrozit populaci dětí a důchodců trpících astmatem. 

 

Palmový vosk

 

Palmový vosk má čistě přírodní, rostlinný původ. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě palmového oleje, kdy se malá část této produkce používá právě na technické účely – například na výrobu svíček. I palmový vosk má spoustu „příbuzných“ a není vosk jako vosk. 

Palmový vosk má své specifické vlastnosti, díky kterým je každá svíčka originál. Které to jsou?

  • na povrchu vytváří krásné krystalické struktury, které připomínají námrazu na okně
  • při použití správného knotu a dodržení všech zásad, se při hoření svíčky kolem ní vytváří „skořápka“ a svíčka nevytéká
  • vosk je rostlinného původu, při hoření se do ovzduší nedostávají toxické látky, je proto vhodný pro alergiky i malé děti
  • díky hustější konzistenci hoří asi o polovinu déle než parafinové vosky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení